Program 2018

 

Se balkongutställare här >>

Se program som PDF här >>

Fredag 20/4

10.30  Tulpaner! - Carolina Visser, Norrlands Tulpaner

11.00  Fruktodling i tufft klimat - Leif Blomqvist, Blomqvist plantskola

11.30  Bra träd för Norrland, ett  urval från Arboretum Norr - Johnny Schimmel, Arboretum Norr 

12.00  Vilda rosor för din trädgård - Henny Johansson, ordförande Svenska Rosensällskapet

12.30  Mariana möter Ingela & Margareta - Mariana Mattsson, Ingela Jagne och Margareta Lindhagen. Två hortonomer om unik, framgångsrik och uppdaterad jämtländsk odlingstradition

13.00  Odla potatis och chipsprovning – Bitte Persson, Larsviken                                                           

13.30  Varför har växter så konstiga namn? - Carina Holmström, Sällskapet Trädgårdsamatörerna

14.00  Bekämpa ohyra på miljövänligt sätt - Ingela Jagne, hortonom

14.30  Fråga experterna! - Leif Blomqvist och Ingela Jagne svarar på publikens frågor

15.00  I morfars fotspår. Gustav Rosén fick hela länet att grönska! - Susanna Rosén, författare

15.30  Stadsodling - Ulrika Flodin Furås, Koloniträdgårdsförbundet

16.00  Bonsai, hur gör man? - Jörgen Sagerfors, Svenska Bonsaisällskapet

 

Lördag 21/4

10.30  Beskär dina fruktträd - Bea Wiström, pomolog

11.00  Hälsosamma superbär - Leif Blomqvist, Blomqvist plantskola

11.30  Våra älskade trädgårdsrum i norr - Laila Carlander, författare

12.00  Historien om Blomster-Lotta - Anders Berglund, Blomster-Lottas trädgård i Ammarnäs

12.30  Mariana möter Magnar & Toril Aspaker, Harstad, norska alpinväxtspecialister

13.00  Odla potatis och chipsprovning – Bitte Persson, Larsviken

13.30  Odla i tunnel - Ingela Jagne, hortonom

14.00  Vårens vakreste vekster - Magnar Aspaker, alpinväxtodlare, Harstad

14.30  Rosor i maten - Eva Böhlin Andréasson, Svenska Rosensällskapet

15.00  Fråga experterna! - Leif Blomqvist och Ingela Jagne svarar på publikens frågor

15.30  Tulpaner! - Carolina Visser, Norrlands Tulpaner

16.00  Köksträdgården vid Olofsfors bruk - Daniel Grankvist, trädgårdsmästare, Linné och Grankvist Blomsterhandel. 

 

Söndag 22/4

10.30  Porslinsblommornas mångfald - Torill Nyhuus, Hoyasällskapet

11.00  Köksträdgården vid Olofsfors bruk - Daniel Grankvist, trädgårdsmästare, Linné och Grankvist Blomsterhandel. 

11.30  Växter med speziell charm - Larz Danielsson, växtjägare och plantskolist

12.00  Vårens vakreste vekster - Magnar Aspaker, alpinväxtodlare, Harstad

12.30  Mariana möter Larz Danielsson, Spezialplant, en modern växtjägare med smak för speziella växter

13.00  Odla potatis och chipsprovning – Bitte Persson, Larsviken

13.30  Körsbärskornell, svarthallon och minikiwi – kan dessa odlas hos oss? - Leif Blomqvist, Blomqvist plantskola

14.00  Mariana möter Stefan Sundström, grönfingrad musiker som vill rädda världen med tomater!

14.30  Tulpaner! - Carolina Visser, Norrlands Tulpaner

15.00  Fråga experterna! - Leif Blomqvist och Kerstin Fahlman Noordh svarar på publikens frågor

15.30  Vinnare balkongtävling presenteras