Scenprogram 2019

Fredag 26/4 2019

10.30 Leif Blomqvist - Nya och hälsosamma bär

11.00 Mariana Mattsson - Eleganta gravplanteringar - en tysk paradgren!

11.30 Eva Robild - Odla med barnbarn

12.00 Mona Wembling - Vackrare gravplanteringar med perenner och lök - tips och idéer hur du kan försköna graven

12.30 Mariana möter 3 kyrkogårdsträdgårdsmästare - samtal om Evighetens Trädgårdar med Mona Wembling, Martin Beyer och Maria Sandström

13.00 Utdelning av Gröna Penn-priset 2019

13.30 Elisabeth Svalin Gunnarsson - Från trädgårdsland till köksvrå med Karin Larsson

14.00 Anton Sundin - Att odla sin jord

14.30 Ulrika Flodin Furås - Koloniträdgårdarnas historia och betydelse i den framtida staden

15.00 Eva Robild - Maxa skörden i din pallkrage

15.30 Carolina Visser - Från tulpanodling i Holland till Norrland

16.00 Larz Danielsson - Knasiga tokiga färgglada vitsippor

Lördag 27/4 2019

10.30 Carolina Visser - Från tulpanodling i Holland till Norrland

11.00 Mariana Mattsson - Eleganta gravplanteringar - en tysk paradgren!

11.30 Larz Danielsson - Knasiga tokiga färgglada vitsippor

12.00 Anton Sundin - Att odla sin jord

12.30 Mariana möter 2 anglofiler – samtal om engelsk hortikultur och blomsterbrexit med John Taylor och Elisabeth Svalin Gunnarsson

13.00 Peter Streijffert - Odla i stan och bli en klimatpositiv odlare

13.30 Elisabeth Svalin Gunnarsson - Från trädgårdsland till köksvrå med Karin Larsson

14.00 John Taylor - Att vara trädgårdsmästare i det stora och i det lilla

14.30 Leif Blomqvist - Hallonsläktet: både mindre och mera kända sorter

15.00 Lukas och Lars Lund - Hobbyhöns i trädgård

15.30 Jörgen Sagerfors - Bonsaiodling har många möjligheter

16.00 Bitte Persson, Larsviken - Potatis i tiden

Söndag 28/4 2019

10.30 Elisabeth Svalin Gunnarsson - Från trädgårdsland till köksvrå med Karin Larsson

11.00 Farbror Grön, Johannes Wätterbäck - Odla överallt!

11.30 Carolina Visser - Från tulpanodling i Holland till Norrland

12.00 Peter Streijffert - Odla i stan och bli en klimatpositiv odlare

12.30 Mariana möter 4 jordgubbar - samtal om jorden vi odlar med Johannes "Farbror Grön" Wätterbäck, John Taylor, Peter Streijffert och Anton Sundin

13.00 Bitte Persson, Larsviken - Potatis i tiden

13.30 John Taylor - Att vara trädgårdsmästare i det stora och i det lilla

14.00 Leif Blomqvist - Nya och intressanta fruktsorter

14.30 Larz Danielsson - Knasiga tokiga färgglada vitsippor

15.00 Bea Wiström - Beskärning av fruktträd

15.30 Presentation av vinnare Årets Balkong